monitor-inwestycji.pl

Oszczędzanie pieniędzy daje nam solidne zabezpieczenie w przypadku niespodziewanego wydatku. Dzięki oszczędnościom nie musimy zaciągać pożyczki, np. w banku.

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że oszczędzanie pieniędzy to cenna umiejętność – nie każdy jednak ją posiada. Niektórzy nie oszczędzają twierdząc, że nie potrafią albo nawet nie chcą tego robić. Jak się okazuje, regularne oszczędzanie określonej sumy pieniędzy może dać nam zabezpieczenie na przyszłość. Po co właściwie oszczędzamy?

 Po co oszczędzać pieniądze?

Aby zacząć oszczędzać, najczęściej potrzebujemy do tego konkretnego celu – oszczędzamy po to, by móc sobie pozwolić na zakup samochodu, domu albo innych, nieco bardziej błahych rzeczy, jak atrakcyjny wyjazd wakacyjny, wyjście na wymarzony koncert czy też kupno nowej garderoby. Choć mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, to jednak warto mieć pewną odłożoną sumę. Pieniądze dają nam zabezpieczenie – nawet w przypadku niewielkiego wypadku losowego typu zepsuta pralka czy nagły remont instalacji w domu nie musimy się martwić, skąd wziąć na to środki.

Wielu ludzi woli mieć coś na tzw. „czarną godzinę”. Życie potrafi zaskakiwać, dlatego nigdy nie wiemy, kiedy spotka nas wyjątkowa sytuacja. Każdy dorosły człowiek powinien potrafić odpowiednio wybiegać w przyszłość i zadbać o siebie – a odłożenie pieniędzy sprawi, że nie będziemy musieli zaciągać kredytów w banku albo zapożyczać się u znajomych.

Co zapewni nam stabilna poduszka finansowa?

Tak naprawdę nieważny jest sposób, w jaki oszczędzamy. Nie każdy z nas może pozwolić sobie na comiesięczne odkładanie dużej sumy, np. kilku tysięcy złotych. Warto jednak mieć na uwadze, że kilkaset złotych, odkładanych sumiennie co miesiąc lub dwa, może nas zabezpieczyć. Jak wynika ze statystyk, nawet 50% społeczeństwa nie posiada żadnych oszczędności – większość ludzi nie traktuje oszczędzania pieniędzy jako czynności ważnej i niezbędnej w życiu, choć oszczędności same w sobie niewątpliwie mogą dla nich odegrać istotną rolę.

Oszczędzanie i odkładanie pewnego procenta z wypłaty może nie być zbyt przyjemną czynnością, ponieważ wiąże się z rezygnacją z zakupu wypatrzonego przedmiotu lub wyjścia do kina. Na dłuższą metę z pewnością jednak okaże się, że takie zachowanie wyjdzie nam na zdrowie – dzięki oszczędnościom możemy spać spokojnie i mieć pewność, że wyjdziemy obronną ręką z sytuacji kryzysowych. Choć przyjaciele i rodzina często deklarują pomoc w trudnej sytuacji finansowej, to w razie rzeczywistego pojawienia się „czarnej godziny” niekiedy nikt nie potrafi nam pomóc. W takiej sytuacji pozostaje zaciągnięcie kredytu w banku lub, co gorsza, wzięcie tzw. chwilówki – a nie każdy z nas lubi i umie codziennie żyć ze świadomością długu i przymusu jego szybkiego oddania.

Jak zacząć oszczędzać?

Aby skutecznie rozpocząć oszczędzanie, na początek najlepiej przyjrzeć się swojej sytuacji finansowej – przeanalizować kwotę swojej wypłaty, wziąć pod uwagę wszystkie wydatki i ewentualne zadłużenia. Po drugie, istotny w kwestii oszczędzania jest sam cel – jeśli nie określimy, na co tak właściwie chcemy oszczędzać, już po kilku tygodniach lub miesiącach możemy zrezygnować z oszczędzania i stracić nagromadzone pieniądze na rzeczy błahe i niepotrzebne. Pieniądze najlepiej odkładać tuż po wypłacie, ponieważ wtedy łatwiej będzie odmówić sobie dodatkowych, nie do końca zaplanowanych wydatków.

Osoby, które nie lubią drastycznych cięć kosztów i nie potrafią odkładać od razu dużej sumy pieniędzy, mogą odkładać co pewien czas nieco mniejsze kwoty. Oszczędzanie pieniędzy to często dość kłopotliwa czynność i potrzeba dużo czasu, aby weszło nam w nawyk. Nie należy przede wszystkim zniechęcać się początkowymi trudnościami i wątpliwościami. Z pewnością już wkrótce odkładanie 100 lub 200 zł stanie się nie przykrym obowiązkiem, a prawdziwą przyjemnością, która dodatkowo daje nam satysfakcję bycia naprawdę odpowiedzialnym.

Sprawdzone sposoby na oszczędzanie

Osoby, które mają problem z samodzielnym oszczędzaniem pieniędzy, mogą zdecydować się na usługi oferowane przez banki. Posiadacze kont internetowych mogą sprawdzić, czy np. wybrany przez nich bank oferuje specjalne narzędzia do oszczędzania. Przykładowo, niektóre banki oferują opcję pobierania drobnej kwoty od każdej wykonanej transakcji. Pieniądze te trafiają na specjalne subkonto oszczędnościowe. Dziś banki oferują także swoim klientom tzw. cashback lub inne akcje promocyjne – wystarczy płacić za zakupy kartą płatniczą.

Zwolennicy posiadania gotówki w portfelu mogą natomiast odkładać określone monety, jeśli tylko znajdą je w portfelu – np. po wydaniu reszty podczas zakupów. Dzięki temu każde 2 lub 5 zł trafi do skarbonki, a już po kilku miesiącach drobne monety potrafią zmienić się w naprawdę pokaźną sumę.

Oszczędzanie pieniędzy to zagadnienie, któremu warto przyjrzeć się szerzej. Życie chwilą nie zawsze kończy się dla nas korzystnie – szczególnie, gdy chodzi o kwestie finansowe. Poczucie stabilności i bezpieczeństwa jest bardzo ważne i pozwala nam na spokojny sen. Dzięki oszczędnościom martwienie się o przyszłość w większości przypadków jest bezzasadne – zwłaszcza, gdy do oszczędzania podejdziemy rzetelnie.