Skąd czerpać wiedzę?

Chociaż inwestowanie nie jest skomplikowane, podejmowanie dobrych decyzji inwestycyjnych to już wielka sztuka. Sugerujemy szereg źródeł, z których każdy inwestor może korzystać.

Cała sztuka inwestowania polega w największym skrócie na tym, że trzeba trafnie przewidywać przyszłość i zgadywać, czy dany instrument finansowy w najbliższym czasie i także w dłuższym okresie czasu będzie zyskiwał na wartości, czy raczej będzie spadał. Co ważne, można zarobić w obu tych sytuacjach, jeśli tylko w odpowiedni sposób się przewidzi dane wydarzenie. W praktyce wiele największych instytucji na giełdach najlepsze pieniądze zarabia na spadkach. Dla drobnego inwestora znacznie istotniejsze jest wyszukiwanie aktywów, które w najbliższym czasie będą zyskiwały na wartości. Ich zakup tanio i sprzedaż drogo to nasza podstawowa zasada pomnażania pieniędzy. Pytanie tylko, skąd wziąć odpowiednia wiedzę na ten temat? Źródeł jest na szczęście cała masa.

Podstawy inwestowania

Jeśli startujemy z pozycji zerowej i tak naprawdę na chwilę obecną nie mamy w ogóle żadnej wiedzy o rynkach kapitałowych oraz pieniężnych, warto jest zrobić mały krok w tył i zainteresować się właśnie najprostszymi schematami działania rynków. Zrobimy to za pomocą gigantycznej literatury faktu, którą może być dla nas nawet najzwyklejsza na świecie Wikipedia. Na niej jest wszystko potrzebne do tego, by zrozumieć mechanizmy funkcjonowania rynku, chociaż oczywiście nie jego działania. Podobne rezultaty da nam wertowanie największych portali traktujących o tematyce inwestowania, gdzie też zawsze znajdziemy całą masę informacji bardzo podstawowych, nieraz nawet ze specjalnymi samouczkami dla osób dopiero zaczynających przygodę z inwestowaniem.

Analiza formalna

Dla drobnego ciułacza ogromne znaczenie ma analiza formalna spółki lub dowolnego elementu tynkowego, w który chcemy zainwestować. Analiza formalna polega najogólniej rzecz biorąc na analizie sytuacji finansowej i otoczenia gospodarczego podmiotu, który nas interesuje. Czyli jeśli interesuje nas bank notowany na polskiej giełdzie, sprawdzamy jego stan finansowy, stan całego sektora, wartość akcji w odniesieniu do wartości spółki, sprawdzamy jego wyniki finansowe i plany na przyszłość. Pomogą nam tutaj oficjalne dokumenty, prasa branżowa, ale także wszelkie informacje o banku, całym sektorze i całej gospodarce, które znajdziemy na blogach tematycznych. Bardzo często złapiemy się na tym, że nasze zainteresowanie akcjami czy surowcami powstanie właśnie z powodu lektury jakichś interesujących informacji, jak na przykład o wyeliminowaniu banknotów w Indiach, co przełożyło się na kolejny skok wartości złota.

Analiza techniczna

Alternatywą lub uzupełnieniem dla analizy formalnej jest analiza techniczna rynku. W Internecie istnieje masa portali zajmujących się analizą techniczną danych aktywów, czyli badaniem ich kursów i określaniem trendów tylko właśnie na podstawie ich wyceny. Korzystanie z tego narzędzia jest czasami bardzo dochodowe, ale jest też ryzykowne. Mimo wszystko, warto korzystać ze wszystkich źródeł, które analizę techniczną opisują i wykonują na bieżąco.