Wspólnie inwestujemy w naszą przyszłość

W jaki sposób można inwestować we własną przyszłość? Poznajmy sprawdzone sposoby na inwestycje.

Po krachu na rynkach finansowych w 2008 roku cały czas jeszcze istnieją bardzo silne obawy przed wchodzeniem na wszelkiego rodzaju rynki kapitałowe. Jest to sytuacja, która określić można jedynie mianem patologicznej, ponieważ rozsądne inwestowanie jest podstawą nie tylko rozwoju każdej gospodarki, ale przede wszystkim sposobem na pomnażanie swoich prywatnych środków. Bądźmy ze sobą szczerzy, w najbliższej przyszłości nie możemy liczyć na prosperity drugiej połowy XX wieku, które co prawda nasz kraj ominęło szerokim łukiem z przyczyn wiadomych, ale niezależnie od tego musimy mieć na uwadze, że dzisiaj wypracowane środki będą musiały nam służyć także w przyszłości. Nauczone doświadczeniami rynki nie są już dzisiaj tak szalonym miejscem spekulacji i spokojne inwestowanie w różne instrumenty finansowe może nam zapewnić strumień sensownych przychodów.

Ziemia, praca i kapitał

Na samym początku trzeba zdać sobie sprawę z tego, że część naszych możliwości zarabiania nie jest przez nas wykorzystywana. I to w dodatku jest to ta część, która może nam przynosić dochody z najmniejszym wysiłkiem włożonym przez nas bezpośrednio. Popatrzmy na to tak: żeby stworzyć wartość dodaną, musimy zawsze połączyć ze sobą trzy elementy. Są to ziemia, kapitał i praca. Ziemia to oczywiście różne zasoby, które we współczesnym świecie najczęściej zamykają się w kategorii kapitału. Można zatem ten element pominąć. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że sprzedajemy przede wszystkim naszą pracę. Może to być praca związana z machaniem łopatą, może to być praca biurowa, może to być praca artysty malarza. Za to zazwyczaj dostajemy wynagrodzenie. Nasze wynagrodzenie to w innym na nie spojrzeniu kapitał, czyli także środek wytwarzania majątku. Łopatę trzeba kupić, biuro trzeba wyposażyć, a malarz potrzebuje palety. Bardzo często pracownik musi pożyczyć kapitał, który razem z jego pracą będzie powodował wzrost dochodów, wzrost wartości dodanej. My mamy taki kapitał i ten kapitał może posłużyć gospodarce do generowania nowej wartości, do lepszego wykorzystania pracy. Dlaczego nasz kapitał nie pracuje? No właśnie.

Zasada małej łyżki

W tym miejscu chcemy się skupiać nie na wielkich inwestycjach i na popychaniu świata do przodu. Są to oczywiście bardzo ważne kwestie, ponieważ firmy mogą wykorzystać nasz kapitał do stworzenia leku na raka lub do lotu w kosmos i zajmowania nowych planet. Na jedną nową planetę planujemy się wybrać już od jakiegoś czasu i jesteśmy coraz bliżej realizacji tego przedsięwzięcia. To są jednak wszystko bardzo piękne i wzniosłe idee, które jednak nam na co dzień nie są specjalnie potrzebne. Bardziej interesujemy się na przykład tym, że za kilka, kilkanaście lub jeszcze nawet kilkadziesiąt lat będziemy w wieku uniemożliwiającym dalszą sprzedać naszej pracy w celu uzyskania dochodu. Będziemy musieli przejść na emeryturę, a wszystko wskazuje na to, że nasza emerytura będzie tylko marną cząstką naszej ostatniej pensji. W związku z tym faktem niezbędne będzie zapewnienie sobie innego, dodatkowego źródła dochodu. Będzie nim kapitał odkładany teraz i pomnażany przez najbliższe lata. Inwestycje są oczywiście zawsze związane z ryzykiem, ale ryzyko to można skutecznie minimalizować poprzez stosowanie zasady małej łyżki. Jest to mądrość ludowa mówiąc, że małą łyżką można się lepiej najeść. W przypadku inwestycji oznacza ona inwestowanie w bezpieczne aktywa, które nie przynoszą wielkich zysków, ale rolowanie się uzyskanych pieniędzy przez bardzo wiele lat powoduje efekt kuli śniegowej, która po wielu latach będzie wielką lawiną.

Bezpieczne inwestycje w bezpieczną przyszłość

Inwestowanie z myślą o przyszłości jest zdecydowanie mniej ekscytujące od inwestowania w celu uzyskiwania wielkich dochodów już teraz. Jest to rozwiązanie dla ludzi dorosłych, świadomych upływu czasu i zainteresowanych nie emocjami hazardowymi, ale bezpieczną przyszłością swoją i swojej rodziny. W tym serwisie internetowym będziemy starali się przyglądać właśnie takim, nastawionym na spokojne pomnażanie kapitału rozwiązaniom. Mają one bardzo dużo zalet, z których warto wymienić zwłaszcza wysoki poziom bezpieczeństwa i minimalne ryzyko nawet kosmetycznych strat, a także stosunkową prostotę wykorzystywanych rozwiązań. Zazwyczaj barierą w wejściu na rynki kapitałowe stanowi deficyt wiedzy. Osoby chcące inwestować nie orientują się, w jaki sposób działają mechanizmy giełdowe, jak wyglądają niektóre instrumenty i nie są w stanie przewidywać zachowania rynku. W praktyce inwestowania z długim horyzontem czasowym stosuje się zazwyczaj znacznie prostsze rozwiązania. Dlatego jesteśmy przekonani, że tworzone przez nas w tym serwisie treści będą znakomitym punktem odniesienia dla każdego, nawet dla osób, które na chwilę obecną nie mają nawet najmniejszego pojęcia o inwestowaniu oraz o grze na rynkach kapitałowych. Udowadniamy, że wcale nie ma tutaj niczego strasznie skomplikowanego i każdy będzie mógł cieszyć się powoli rosnącymi słupkami wykresów swoich oszczędności. Zapraszamy do spokojnego i bezpiecznego żeglowania ku lepszej przyszłości.